Мало хто знає, які заходи можуть бути накладені на боржника, щодо якого відкрито виконавче провадження і до чого варто готуватися. Детально розглянемо заходи, що вживаються.
Виконавець може накласти тимчасові заборони або обмежити права боржника, щоб вплинути на нього і забезпечити виконання рішення суду.
Види заборон:
- Тимчасова заборона виїзду за кордон.
- Тимчасова заборона на керування автотранспортом.
- Тимчасова заборона користування будь-якими видами вогнепальної зброї.
- Тимчасова заборона полювання.
- Тимчасовий арешт майна та внесення інформації до Єдиного реєстру боржників.
Виконавча служба готує постанови застосування заборон, які направляє сторонам. Після отримання цих постанов, сторони у встановлений термін можуть їх оскаржити. Щоб оскаржити постанови, законом дається десять робочих днів із дня отримання повідомлення. Якщо сторони їх не оскаржували, то ухвали надсилаються фінансовим установам та/або іншим установам для їх виконання.
Якщо на боржника було накладено міру впливу у вигляді заборони на виїзд за кордон, то постанова направляється до прикордонної служби, після чого дані боржника вносяться до Реєстру. На жаль, в даний час, щоб дізнатися накладену на вас таку заборону чи ні, потрібно подати заяву до прикордонної служби.
Виконавча служба може накласти арешт на майно боржника, опечатати, конфіскувати та продати у порядку, встановленому законом. Розглянемо яке майно можна накласти арешт.
- Кошти чи цінності боржника, що у банках.
- Кошти, що знаходяться у касі.
- На рухоме чи нерухоме майно.
У день винесення даних постанов виконавча служба надсилає їх копії фінансовим установам та/або іншим установам.
У яких випадках можна зняти арешт
- Постанова суду, яка скасовує цей арешт.
- Документи банків, які підтверджують, що на ці рахунки не можна накласти арешт, оскільки вони є цільовими.
- Надходження необхідної суми грошей щодо виконавчої служби на погашення всіх заборгованостей.
- Одержання виконавчою службою документів, що підтверджують повний розрахунок за придбане майно.
- Якщо на рахунках боржника перебуває сума коштів, яких достатньо погашення боргу.
- Погашення боргу за кредитом чи інших періодичних платежів.
Для того, щоб забезпечити виконання ухвали суду, виконавець може проводити розшук майна боржника, на який може бути накладено арешт або стягнення. При цьому він може отримувати будь-яку інформацію, у тому числі конфіденційну. Порядок доступу до конфіденційної інформації визначається Міністерством юстиції України.
Перед арештом майна виконавець повинен провести його опис і скласти відповідний акт у присутності понятих. Копії даних актів видаються сторонам. Після складання опису на майно може бути накладено арешт із обмеженням прав користування або передачі на тимчасове зберігання третім особам. При виявленні цінних паперів або ювелірних прикрас вони конфіскуються, після чого вони зберігаються в Національному банку. Вартість конфіскованого майна визначається виходячи з ринкових цін на момент складання актів опису та арешту. Надалі таке майно продається, а отримані гроші перераховуються стягувачами.