Відповідно до законодавства України, спадкоємці, зазначені у заповіті, мають пріоритет перед прямими родичами померлого та мають право вступити у спадок. Однак цей документ досить часто стає предметом суперечок або шахрайства. Тому розберемося, коли можна оскаржити останню волю покійного в Україні.
Заповідач має право заповідати будь-який об'єкт, незалежно від того, чи є спадкоємець родичем, тому прямі родичі можуть нічого не отримати. Саме цим можуть скористатися шахраї, щоб змусити людину скласти заповіт на користь іншого. Для цього вони використовують психологічний чи фізичний вплив, а також обман.
У яких випадках можна оскаржити останню волю
- Заповіт написано під психологічним чи фізичним тиском.
- Заповіт написано третьою особою.
- Заповіт відповідає встановленої форми.
- Заповіт нотаріально не засвідчений.
Для того, щоб оскаржити останню волю померлого, необхідно зібрати документальні докази і подати заяву до суду. У цьому документі потрібно вказати дані заповідача та нотаріуса, вказати факти, що підтверджують недійсність заповіту. Термін подання позову становить три роки з порушення права спадщини.
Якщо у заповідача було погане психічне здоров'я і він приймав сильнодіючі препарати, то останню волю можна оскаржити, надавши письмові показання свідків, медичні довідки та судово-психіатрична експертиза.
Якщо суд визнає останню волю померлого недійсною, то вказаний спадкоємець позбавляється права наслідування на майно.
Під час оформлення заповіту у нотаріуса найкраще застосувати відеозйомку, що надалі зможе підтвердити дієздатність заповідача та його справжність. Присутність свідків під час складання заповіту підтвердить останню волю. Додатково можна отримати довідки з медичних закладів про те, що у вас немає психічних хвороб і ви не вживаєте препарати, що сильно діють.